11.08.2010

DOBROĆ DLA ZWIERZĄT / KINDNESS TO ANIMALS

Materiał na dwie lekcje wraz z wybraną modlitwą

Piosenka i cytat

Jeśli zwierzątko jest chore,
niechaj dzieci je wyleczą,
Jeśli jest głodne, niech je nakarmią,
Jeśli spragnione jest, dajcie mu pić,
Jeśli jest zmęczone, pozwólcie mu odpocząć.

If an animal be sick,
let the children try to heal it,
if it be hungry, let them feed it,
if thirsty, let them quench its thirst,
if weary, let them see that it rests.

Słowa: Abdu’l-Baha
Muzyka: Joe Crone

Opowiadanie – Nie zabijaj niewinnych ptaków

Był sobie kiedyś pewien człowiek, nazwiskiem Hájí Muhammad, który był bardzo dobry myśliwym. Kiedy strzelał, zawsze trafił do celu. Nawet kiedy galopował na koniu zdolny był trafić małego ptaszka w locie. Pewnego dnia, kiedy wędrował sobie ze strzelbą na ramieniu, spotkał grupę bahaitów, którzy spacerowali z Bahá’u’lláhem i zdecydował się do nich dołączyć.
Kiedy Bahá’u’lláh spostrzegł, że Hájí Muhammad ma zamiar strzelać, powiedział mu, żeby nie zabijał niewinnych ptaków, ale Hájí Muhammad tak pochłonięty był myślą o polowaniu, które uwielbiał, że w ogóle nie zwrócił na to uwagi. Strzelał więc do każdego spotkanego ptaka. Zadziwił go jednak fakt, że żaden z jego nabojów nie trafiał. Strzelił raz, dwa razy, strzelił kilkakrotnie, lecz ani jeden z nabojów nie dosięgnął żadnego ptaka. Nie udało mu się nic upolować: ani dużego, ani małego ptaszka.
Grupa zaczęła zawracać, kiedy Hájí Muhammad zobaczył pięknego, białego ptaka. Był on tak wielki, że nie mógł szybko fruwać i Hájí Muhammad był pewien, że tego będzie mu łatwo trafić. Strzelił raz, ale chybił. Wystrzelił potem jeszcze cztery razy, ale chybiał za każdym. Ptak w panicznym strachu przeleciał bardzo blisko niego i Hájí Muhammad pomyślał, że tym razem to już na pewno musi trafić! Wypalił dwa następne strzały, ale i tym razem ptak mu uciekł.
Hájí Muhammad był zdumiony i zaczął się zastanawiać nad tym, co się stało. Nagle zrozumiał coś ważnego. Stwierdził, że Bahá’u’lláh dał mu bardzo wyraźny zakaz, ale on tak był zajęty tym, co chciał robić, że nie zwrocił w ogóle uwagi na Bahá’u’lláha. Tego dnia Hájí Muhammad zdecydowanie postanowił, że zawsze będzie posłuszny Bożym przykazaniom.

Opowiadanie 2  – Hojny podarunek

Pewnego dnia Bahá’u’lláh posłał Swojego syna ‘Abdu’l-Bahę, aby sprawdził, jak pracują pasterze, którzy opiekują się Jego owcami. ‘Abdu’l-Bahá był wtedy jeszcze bardzo mały i w tym czasie Bahá’u’lláh i Jego rodzina nie byli jeszcze prześladowani. Bahá’u’lláh posiadał wtedy dużo ziemi w górach i duże stada owiec. ‘Abdu’l-Bahá zakończył przegląd owiec i był gotowy odejść, gdy człowiek, który Mu towarzyszył odezwał się: „Twój ojciec ma zwyczaj, że zawsze zostawia pasterzom jakiś dar.” ‘Abdu’l-Bahá zamilkł na chwilę, bo nie miał nic, co mógłby ofiarować pasterzom, ale ten człowiek nalegał, że pasterze na coś czekają. Wtedy pewna myśl przyszła ‘Abdu’l- Basze do głowy, która Go ogromnie uszczęśliwiła. Da pasterzom owce, którymi się opiekowali! Bahá’u’lláh był bardzo zadowolony, gdy dowiedział się o dobrych inten- cjach ‘Abdu’l-Bahy w stosunku do pasterzy. Bahá’u’lláh wtedy zażartował, że wszyscy powinni czuwać nad ‘Abdu’l-Bahą, bo On któregoś dnia sam się komuś odda w darze. Rzeczywiście, ‘Abdu’l-Bahá właśnie to czynił przez całą resztę swojego życia. W każdej chwili Swojego życia dawał On ludzkości wszystko, co tylko posiadał , aby nas zjednoczyć i uczynić prawdziwie szczęśliwymi.

Zabawa

„Pomóż choremu zwierzątku”.
Jedno z dzieci udaje, że jest chorym zwierzątkiem. Dwoje innych dzieci łączy ręce (prawą z prawą, lewa z lewą) i robią siedzenie. Inne pomagają choremu usiąść na tym siedzeniu i wszyscy razem zabierają go do lecznicy. (Nauczyciel wyznacza jakieś miejsce na szpital).
Odmiana tej samej gry:
Chory kładzie się na noszach, które kilkoro dzieci formuje trzymając ręce na ramionach jedno drugiemu. W tym celu dzieci stają w dwóch szeregach naprzeciw siebie, wyciągają rękę, którą zginają w łokciu zahaczając ją o rękę kolegi z naprzeciwka.

Część plastyczna

Domki dla kotów/ Kitty Condos

Potrzebne są: pudełka tekturowe różnej wielkości, papiery kolorowe, gazety kolorowe, klej, nożyczki.
Dzieci wykonują pudełka, które mogą być użyte jako spanie dla kota. Dekorujemy pudełka przy użyciu kolorowych papierów i innych materiałów, które mamy w domu.

Przysmaki dla ptaków/ Wild Bird Treats

Potrzebujemy: szyszki, masło orzechowe, pokarm dla papug, sznurek
Przywiązujemy sznurek do każdej szyszki, aby zawiesić ją na drzewie. Smarujemy szyszkę masłem orzechowym i obtaczamy ją w pokarmie dla papug. Wieszamy szyszkę na drzewie – jest to przysmak dla zgłodniałych zimą ptaków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz